Informace o projektu
Registrační číslo projektu:
CZ.02.01.01/00/22_012/0005514
Název projektu:
Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů na Univerzitě Karlově
Datum zahájení: 1. 10. 2023
Předpokládané datum dokončení: 31. 12. 2026
Celkový rozpočet projektu: 655 159 805,09 Kč
Stručný popis projektu
Hlavním cílem projektu je rozvoj materiálního a infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů (dále jen DSP) na UK. V tomto projektu je zapojeno všech 17 fakult a Ústřední knihovna. Klíčové aktivity projektu naplňují všechny aktivity výzvy: řízení projektu, zajištění vybavení pro potřeby DSP, rozvoj infrastrukturního zázemí DSP (rekonstrukce) a jsou v souladu s klíčovými okruhy SZ UK 2021+: I. Nejlepší lidé dělají nejlepší univerzitu a V. Jednota v rozmanitosti. Výstupy bude využívat 13 000 studentů UK.
Podrobný popis KA19 realizované Ústřední knihovnou
KA19.2.1 Elektronické nástroje pro výuku
Na základě potřeb doktorských programů vyučovaných na Univerzitě Karlově byly vytipovány elektronické nástroje, které na univerzitě buď nejsou dostupné, nebo jsou dostupné pouze omezeně, avšak jsou zásadní pro rozvíjení kompetencí PhD studentů, stejně jako zvyšují jejich informační zázemí i následné uplatnění v oboru. Zároveň se jedná o elektronické nástroje, které umožňují moderní a snadnou spolupráci v doktorských studijních programech nejen napříč univerzitou, ale i se zahraničními partnery, a vytváří prostředí se zahraničními institucemi srovnatelné.
- SmartZoom – e-learningová platforma pro práci s digitalizovanými mikroskopickými (zejména, ne však výlučně, histologickými a patologickými) preparáty a radiologickými snímky
- IBM SPSS – statistický nástroj pro kvantitativní analýzu dat
KA19.2.2 Elektronické informační zdroje
Na základě potřeb doktorských programů vyučovaných na Univerzitě Karlově byly vybrány elektronické informační zdroje (EIZ), které rozšíří informační zázemí doktorských programů na Univerzitě Karlově. EIZ byly vybrány s ohledem na doplnění již dostupného portfolia informačních zdrojů i se zohledněním předchozí potřeby z řad studentů doktorského studia, která nemohla být plně uspokojena (daný titul nebyl na UK dostupný, nebo byla jeho dostupnost v budoucích letech ohrožena).
Databáze a elektronické časopisy budou pořizovány formou předplatného, e-knihy zejména metodou DDA viz dále, ale i přímým nákupem jednotlivých titulů.
Jednou z plánovaných metod akvizice e-knih je tzv. DDA (demand-driven acquisition), kdy je kniha zpřístupněna ke krátkému nahlédnutí (zpravidla 5 minut čtení). Pokud i po této době trvá uživatelská potřeba, má možnost přímo z rozhraní e-knihy požádat Univerzitu (administrátora této akvizice) o její trvalé pořízení. Administrátor pak tento požadavek v reálném čase vyhodnotí s ohledem na zapojení žadatele do doktorského studijního programu a neduplicitní titul. Tím je jasně a transparentně zajištěno, že pořízená kniha slouží potřebám doktorského studia.
- Humanities Source Ultimate – fulltextová databáze z oblasti společenských a humanitních věd; přístup pro FHS
- Databáze lékových interakcí – faktografická databáze lékových interakcí; přístup pro FaF
- e-knihy Elgar Law 2024 – probíhá nákup
- individuální tituly e-knih – probíhá nákup
Projekt spolufinancován z fondů EU prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK)