Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Vyhledávač UKAŽ

discovery-logo

UKAŽ (na adresách https://ukaz.cuni.czhttps://discovery.cuni.cz a https://eds.cuni.cz) umožňuje všem studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy prohledávat relevantní informační zdroje UK z jednoho místa.

UKAŽ prohledává

Návody a další informace

Tipy pro vyhledávání

 • Znáte-li název článku, knihy atp., který hledáte, zvolte při hledání pole „Titul“ – dostanete řádově přesnější výsledky, než při zadání dotazu v poli „Klíčové slovo“.
 • Pokud znáte přesný název článku či knihy (ad.) zadejte ho při vyhledávání v uvozovkách, tj. jako „frázi“ – např. „Alternativní medicína : komplexní prevence a léčba přírodními prostředky„.
 • Abyste dostávali pokud možno relevantní výsledky na Váš dotaz, neobsahuje výsledková množina záznamy, kde byl vyhledávaný termín nalezen až v plném textu – pokud ale potřebujete rozšířit počet nalezených záznamů, můžete si v „Rozšířeném vyhledávání“ zaškrtnout možnost „Hledat také v plných textech článků„.

Základní vyhledávací filtry

Vyhledávání Vám usnadní základní vyhledávací filtry (limitery), pomocí nichž je možné omezit výsledky vyhledávání:

 • Mohu získat na UK (FT1)
  Filtr Mohu získat na UK zobrazuje veškerý obsah (relevantní dotazu, zadanému uživatelem), který je možné získat na Univerzitě Karlově – a to tištěný nebo elektronický. Ve stručnosti se jedná o všechny záznamy univerzitního katalogu, záznamy repozitáře sklízených sbírek a záznamy předplácených elektronických databází. Detailní popis na stránkách podpory EBSCO.
  Filtr Mohu získat na UK je nastaven jako defaultní, aby uživatel viděl primárně pouze obsah, který je dostupný na UK – buď v tištěné nebo elektronické podobě. Pokud uživatel potřebuje vyhledávat i další obsah, může tento limiter odškrtnout. Odškrtnutím dostane uživatel obsah „Mohu získat na UK“ + všechen další obsah, prohledatelný v EBSCO Discovery Service. Pokud je vybraný filtr „Mohu získat na UK“ a zároveň filtr „Plný text“, jsou výsledky spojeny pomocí logického operátoru OR – tj. logický součet (FT1 + FT).
 • Plný text – (FT)
  Filtr Plný text zobrazuje veškerý obsah (relevantní dotazu, zadanému uživatelem), který je na Univerzitě Karlově dostupný plnotextově. Tento filtr je konstruován pomocí holdingového exportu z linkserveru SFX pro službu Google Scholar. Detailní popis na stránkách podpory EBSCO.

Filtry jsou zobrazeny po levé straně v části „Omezit na„.

Známé problémy UKAŽ

 1. Nerespektování diakritiky při importu jména a hesla uživatele pomocí institucionálního přihlášení (Shibboleth).
  Importní formulář nesprávně interpretuje znaky české abecedy s diakritikou. Import proběhne.
 2. Nefunkční import účtu My EBSCOhost („Přihlásit se“) pokud má uživatel dvě e-mailové adresy v CAS.
  Importní formulář nezpracuje účet uživatele se dvěma e-mailovými adresami. Import neproběhne.

Na vyřešení uvedených problémů spolupracujeme s dodavatelem, společností EBSCO Information Services.

Druhý problém je v současné chvíli možné alternativně vyřešit odstraněním jedné e-mailové adresy z Centrální autentizační služby (CAS), poté se přihlásíte v UKAŽ do účtu My EBSCOhost (možnost „Přihlásit se“ v horním menu) a následně je možné druhý e-mail opět nastavit v CAS.

Anglická verze UKAŽ

Chcete-li přímo použít anglickou verzi vyhledávače (např. pro tvorbu odkazu atp.), použijte tuto adresu: http://ukaz.cuni.cz/en.

 


UKAŽ nahradil paralelní vyhledávač MetaLib, který již na UK není dostupný.

Obsah této informační stránky budeme nadále rozšiřovat  i na základě Vašich dotazů a námětů k provozu UKAŽ.


UKAŽte si na zdroje Univerzity Karlovy!

qr_ukaz