Facebooktwittergoogle_plusrss
A
A

Knihovna Univerzity Karlovy

Vyhledávací služba UKAŽ

discovery-logo

Vyhledávací služba UKAŽ (na adresách http://ukaz.cuni.czhttp://discovery.cuni.cz a http://eds.cuni.cz) umožňuje všem studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy prohledávat relevantní informační zdroje UK z jednoho místa.

qr_ukaz

Do UKAŽ jsou zapojeny:
– většina všech licencovaných databází předplácených na UK (zdroje, které nebylo možno zapojit do UKAŽ naleznete v Portálu elektronických zdrojů v odkazu Discovery)
knihovní katalog
univerzitní repozitář

Důležité odkazy:

Stručný návod v pdf
Informace o změnách v přihlašování – souhlas s předáním informací
Stránka podpory systému EDS
Nápověda v angličtině
Intranet Discovery – pro knihovny UK, zabezpečený přístup – intranet pro discovery službu UKAŽ najdete na zabezpečených stránkách UKUK.

Tipy pro vyhledávání:

 • Znáte-li název článku, knihy atp., který hledáte, zvolte při hledání pole „Titul“ – dostanete řádově přesnější výsledky, než při zadání dotazu v poli „Klíčové slovo“
 • Pokud znáte přesný název článku či knihy (ad.) zadejte ho při vyhledávání v uvozovkách, tj. jako tzv. „frázi“ – např. „Alternativní medicína : komplexní prevence a léčba přírodními prostředky“
 • Abyste dostávali pokud možno jen výsledky maximálně relevantní Vašemu dotazu, neobsahuje výsledková množina záznamy, kde byl vyhledávací termín nalezen až v plném textu – pokud ale potřebujete rozšířit počet nalezených záznamů, můžete si prohledávání plných textů aktivovat zaškrtnutím volby „Hledat také v plných textech článků“ v Možnostech hledání

Základní vyhledávací filtry

Vyhledávání Vám usnadní základní vyhledávací filtry, pomocí nichž je možné omezit výsledky vyhledávání:

 • Mohu získat na UK (FT1)

Filtr Mohu získat na UK zobrazuje veškerý obsah (relevantní dotazu, zadanému uživatelem), který je možné získat na Univerzitě Karlově – a to tištěný nebo elektronický. Ve stručnosti se jedná o všechny záznamy univerzitního katalogu, záznamy repozitáře sklízených sbírek a záznamy předplácených elektronických databází. Detailní popis na stránkách podpory EBSCO.

Filtr Mohu získat na UK je nastaven jako defaultní, aby uživatel viděl primárně pouze obsah, který je dostupný na UK – buď v tištěné nebo elektronické podobě. Pokud uživatel potřebuje vyhledávat i další obsah, může tento limiter Vyškrtnout. Vyškrtnutím dostane uživatel obsah „Mohu získat na UK“ + všechen další obsah, prohledatelný v EDS. Pokud je zatržený filtr Mohu získat na UK a zároveň filtr Plný text, jsou výsledky sloučeny pomocí spojky OR – tj. logický součet (FT1 + FT).

 • Plný text – (FT)

Filtr Plný text zobrazuje veškerý obsah (relevantní dotazu, zadanému uživatelem), který je na UK dostupný plnotextově. Tento filtr je konstruován pomocí holdingové exportu SFX pro Google Scholar. Detailní popis na stránkách podpory EBSCO.

 • Katalog UK – (FC)

Filtr Katalog UK zúží výsledek vyhledávání pouze na záznamy z katalogu UK.

Filtry jsou zobrazeny pod návěštím „Omezit na„.

Vyhledávací okénko:
Discovery UKAŽ umožňuje vytvoření vyhledávacího okénka, které můžete zabudovat do svých webových stránek. Z tohoto místa pak mohou uživatelé přímo vyhledávat. Pro vytvoření vyhledávacího okénka slouží interaktivní webová aplikace Search box Builder, ve které si můžete vyhledávací okénko snadno nakonfigurovat. Pro konfiguraci budete potřebovat několik základních parametrů, které Vám obratem poskytneme, když nás kontaktujete prostřednictvím tohoto formuláře.

Známé problémy UKAŽ / EDS:

 • nerespektování diakritiky při importu jména a hesla uživatele pomocí institucionálního přihlášení (Shibboleth)
  Importní formulář nesprávně interpretuje znaky české abecedy s diakritikou. Import proběhne.
 • nefunkční import pokud má uživatel zaregistrovány dvě e-mailové adresy
  Importní formulář nezpracuje účet uživatele se dvěma e-mailovými adresami. Import neproběhne.
  image001
  Na vyřešení uvedených problémů spolupracujeme s dodavatelem, společností EBSCO Industries.

Anglická verze vyhledávače:

Chcete-li použít anglickou verzi vyhledávače, použijte tuto adresu: http://ukaz.cuni.cz/en

 

Discovery služba UKAŽ nahrazuje dosavadní paralelní vyhledávač MetaLib.

Obsah této informační stránky budeme dále rozšiřovat  i na základě Vašich dotazů a námětů k provozu UKAŽ.