Transformace pro VŠ na UK

Od začátku roku 2022 je Ústřední knihovna zapojena do projektu Transformace pro VŠ na UK, NPO_UK_MSMT-16602/2022, specifického cíle A2.

Tento cíl je zaměřen na zajištění metodické podpory související s digitálními formami výuky, ať už v rámci distančního vzdělávání nebo přímé výuky. Pro tyto účely jsou napříč univerzitou připravovány metodické materiály a vzdělávací aktivity pro akademické pracovníky i studenty. Jak metodické materiály, tak vzdělávací aktivity podporují především posílení kompetencí pro integraci online nástrojů do výuky v prezenčním i kombinovaném studiu a k odstranění bariér ve výuce.

Na Ústřední knihovně bude v rámci tohoto projektu vydána sada digitálních učebních pomůcek e-knih Karolinum, které budou pro studenty přístupné v univerzitních databázích elektronických knih. Spolupracujeme také s 1. lékařskou fakultou na rozvoji Wikiskript, informačním zdroji pro výuku lékařských a zdravotnických studijních programů.

Oddělení elektronických zdrojů a Centrum pro podporu e-learningu pracuje na tvorbě dvou příruček, jejichž digitální vydání je naplánováno na konec roku 2023. Jedna bude představovat elektronické zdroje na Univerzitě Karlově, druhá práci s e-learningovými systémy. Bude se jednat o průvodce základními informacemi a zároveň pomůcku pro konzultace.

V rámci projektu Transformace pro VŠ na UK připravujeme také školení související s podporou nástrojů e-learningu, které jsou nezbytné pro blended learning, kdy tradiční prezenční výuku (přednáška nebo seminář v posluchárně) doplňují elektronické nástroje.

Projekt Transformace VŠ na UK (reg. č. NPO_UK_MSMT-16602/2022) probíhá v rámci Národního plánu obnovy a je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.