Otevřená Univerzita Karlova: brzy se rozjede OAWeek 2019

V týdnu od 21. do 25. října 2019 se uskuteční 12. ročník celosvětové události Týden otevřeného přístupu / Open Access Week, která má za cíl zvýšit povědomí o otevřeném přístupu k vědeckým informacím mezi odbornou i laickou veřejností. Se svým programem se i letos zapojí také Univerzita Karlova. A na co se tedy můžete těšit?

Od pondělí do pátku se mohou studenti a zaměstnanci Lékařské fakulty v Plzni zastavit v knihovně a využít konzultačních dvouhodinovek k open access.

V pondělí 21. října se od 20:00 v Kampusu Hybernská uskuteční promítání filmu Zázračné dítě internetu: Příběh Aarona Swartze, který otevírá otázku bezpečnosti na internetu, vztahu technologií a občanských práv a je tak výstižným úvodem k Týdnu otevřeného přístupu na UK.

V úterý 22. října proběhne od 16:00 v Kampusu Hybernská workshop pro doktorandy s názvem Otevřený přístup – od teorie k publikační praxi, na kterém se účastníci seznámí se základními nástroji otevřeného přístupu, zjistí, na co si dát při otevřeném publikování pozor a jak rozeznat tzv. predátorské časopisy. Na workshop v Kampusu Hybernská naváže od 18:00 Mezioborová diskuze o open science (nejen) na UK, ve které akademici ze tří fakult UK, kteří sami praktikují vědu otevřeně, ukáží, co práce s vědeckými informacemi obnáší a jak otevřené publikování a bádání probíhá na jejich pracovištích a obecně v jejich oboru. Otevření na vlastní pěst, takový název nese panelová diskuze, aby reflektovala skutečnost, že otevřenou vědu mohou praktikovat a leckdy praktikují sami akademici bez ohledu na to, zda je nebo není nařízena institucí. Účastníky diskuse budou prof. Jaroslav Flegr (PřF UK), dr. Eva Lehečková (FF UK), dr. Pavel Straňák (MFF UK) a dr. Michal Křen (FF UK).

Ve středu 23. října se od 13:00 mohou studenti a zaměstnanci UK zúčastnit přednášky Zlatá cesta open access a predátorské časopisy na Fakultě tělesné výchovy a sportu.

Zajímáte-li se o publikování v open access časopisech a nevíte, jak se vyhnout predátorům, pak se můžete zúčastnit ve čtvrtek 24. října hned na 2 fakultách přednášek na toto témat. Jak na open access publikování a nenaletět predátorům začíná v 10:00 na Fakultě humanitních studií a Podvodnické (predátorské) časopisy v 11:00 na 2. lékařské fakultě.

Nemáte-li času nazbyt nebo pokud nejste v Praze, můžete se po celý týden alespoň vzdáleně zúčastnit série online přednášek (OAWebinářů), které se budou věnovat např. otázkám nakládání s výzkumnými daty, autorskoprávní problematice a otevřenému přístupu či open access a open research data povinností v projektech Horizontu 2020. Kompletní program včetně informací k přístupu do Adobe Connect místností naleznete na stránkách Ústřední knihovny.

A v rámci “ozvěn OAW19 na UK” se mohou na otevřený přístup těšit také kolegové v Hradci Králové, kde 14. listopadu proběhne od 10:00 přednáška s názvem Jak publikovat v open access a vyhnout se predátorským časopisům.

Přijďte s námi otevřít Univerzitu Karlovu zase o kousek víc!

Vaše knihovny UK

Open science and tagged , . Post.