Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

OAWebináře: poznejte open access online

Zajímá vás, jaké „open“ podmínky pro publikace a data stanovuje Evropská komise příjemcům dotací z programu Horizon 2020 a co nás čeká v navazujícím programu Horizon Europe? Chcete se blíže seznámit s tím, co znamená koncept open research data a jak prakticky na správu Vašich dat? Lámete si hlavu s licencemi a chtěli byste se zorientovat v autorskoprávní problematice v souvislosti s vědeckým publikováním? Nebo byste se raději ujistili, jak poznat kvalitní vědecký časopis a jak se vyhnout publikování v tzv. predátorech?

Univerzita Karlova se i letos zapojí do mezinárodní propagační události Open Access Week a Ústřední knihovna proto v týdnu od 21. do 25. října 2019 připravila sérii online přednášek, které se pokusí odpovědět (nejen) na výše položené otázky.

Webináře budou otevřeny jak studentům a zaměstnancům UK, tak i ostatním zájemcům z širší akademické veřejnosti. K účasti není potřeba se předem registrovat, pouze se stačí připojit v čase konání do Adobe Connect (přístupový odkaz najdete vždy u popisu webináře níže). Pro účast stačí stabilní připojení na internet, nainstalovaná Adobe Connect Meeting App (ke stažení), sluchátka/reproduktory, případně i mikrofon a webkameru. Nejste-li si jisti, zda máte vše k dispozici, můžete si náležitosti otestovat.

Program OAWebinářů

Open access mezi americkými univerzitními nakladateli

Anotace: V rámci webináře se pokusíme přiblížit problematiku Otevřeného přístupu v oblasti odborných monografií z pohledu nejen amerických univerzitních nakladatelů. V první části představíme širší kontext této problematiky, v části druhé se pak zaměříme na financování OA v americkém univerzitním prostředí a zamyslíme se také nad otázkami a očekáváními autorů těchto monografií.
Datum a čas: 21. 10. 2019, 14:00-15:30
Přednášející: Mgr. Petr Valo, Nakladatelství Karolinum
Materiály: videozáznam, prezentace

Výzkumná data a jak s nimi pracovat

Anotace: Co jsou to výzkumná data? Týká se to i mé vědecké práce? Proč je dobré si vést plán managementu dat? Kam vlastně s výzkumnými daty? Na tyto i další otázky se budeme snažit odpovědět v přednášce určené všem akademickým pracovníkům, doktorandům, knihovníkům i široké odborné veřejnosti. Dotkneme se též možností sdílení výzkumných dat a repozitářů. V přednášce si ukážeme praktické příklady i současné trendy v této oblasti.
Datum a čas: 23. 10. 2019, 10:00-11:30
Přednášející: PhDr. Barbora Drobíková, Ph.D., Univerzita Karlova
Materiály: videozáznam, prezentace

Open access a open research data povinnost v projektech z Horizontu 2020 a výhled do Horizon Europe

Anotace: Webinář představí pravidla rámcového programu Horizont 2020 v oblasti šíření projektových výsledků se zaměřením na otevřený přístup k publikacím a výzkumným datům. Nabídne také vhled do budoucí úpravy problematiky v navazujícím programu Horizon Europe.
Datum a čas: 24. 10. 2019, 10:00-11:30
Přednášející: Mgr. Jiří Kotouček, Technologické centrum AV ČR
Materiály: videozáznam, prezentace

Otevřený přístup k vědeckým informacím – právo a příklady

Anotace: Webinář se zaměří na diskuzi otevřeného přístupu k vědeckým informací a otevřené vědy jako takové z právního pohledu. První část bude věnována úvodu do problematiky a druhá část na praktických příkladech poukáže na nejčastější situace v této oblasti. Otevřenost je zejména nutné vnímat jako formu publikace daných výsledků vědy ne jako novou vědu.
Datum a čas: 24. 10. 2019, 14:00-15:30
Přednášející: Bc. Ing. Jiří Marek, Open Content, z.s.
Materiály: videozáznamprezentace

Kontrola dodržování principů transparentnosti a dobré praxe ve vědeckých časopisech

Anotace: V úvodu webináře budou shrnuty současné poznatky o tzv. predátorských časopisech a znaky, jakými se vyznačují. Následně budou vysvětleny problematičnost ověřování některých kritérií a postupný vývoj metody kontroly časopisů v Knihovně univerzitního kampusu založený na diskusi s českými a zahraničními knihovníky a analýze dat o dříve zkontrolovaných časopisech. V závěru webináře bude na konkrétním příkladu demonstrován současný způsob kontroly časopisů v Knihovně univerzitního kampusu – pochybujete-li o kvalitě některého časopisu, nachystejte si název a ISSN a my jej během webináře s Vámi prověříme.
Datum a čas:
25. 10. 2019, 10:00-11:30
Přednášející:
Mgr. Jiří Kratochvíl, Ph.D. a Mgr. Lukáš Plch, Masarykova univerzita
Materiály: videozáznamprezentace

Videozáznamy všech OAWebinářů naleznete také na YouTube kanálu Ústřední knihovny UK.

Aktuality, Open science, Vzdělávání and tagged , . Post.