Od začátku roku 2022 je Ústřední knihovna zapojena do projektu Transformace pro VŠ na UK, NPO_UK_MSMT-16602/2022, specifického cíle A2.
Tento cíl je zaměřen na zajištění metodické podpory související s digitálními formami výuky, ať už v rámci distančního vzdělávání nebo přímé výuky. Pro tyto účely jsou napříč univerzitou připravovány metodické materiály a vzdělávací aktivity pro akademické pracovníky i studenty. Jak metodické materiály, tak vzdělávací aktivity podporují především posílení kompetencí pro integraci online nástrojů do výuky v prezenčním i kombinovaném studiu a k odstranění bariér ve výuce.
Projekt Transformace VŠ na UK (reg. č. NPO_UK_MSMT-16602/2022) probíhá v rámci Národního plánu obnovy a je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Realizace projektu byla ukončena 30. června 2024.
Výstupy projektu Transformace VŠ na UK:
Jako jeden z výstupů projektu jsme zveřejnili metodickou příručku pro studenty s názvem Elektronické informační zdroje – Praktický průvodce EIZ na UK. Tento průvodce poskytuje přehled elektronických informačních zdrojů (EIZ), což je souhrnný pojem zahrnující širokou škálu studijních materiálů dostupných online. Patří sem i elektronické knihy, časopisy, databáze a nástroje pro podporu studia, výuky a výzkumu. S příručkou je možné efektivně vyhledávat, získávat přístupy k elektronickým zdrojům a hlavně naplno využívat EIZ na Univerzitě Karlově.
Najdete ji v našem digitálním repozitáři: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2241
Anglická verze příručky Electronic Resources: A Practical Guide to the ER at CU je ke stažení zde: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2503
Dalším výstupem projektu je metodická příručka Systémy pro podporu výuky – Praktický průvodce e-learningem na UK. Ta v několika kapitolách představuje nejčastěji využívané nástroje pro podporu e- learningu na Univerzitě Karlově, se kterými se během studia studenti setkávají, a pomůže vyvarovat se nejčastějších překážek spojených s jejich využíváním. Také nabízí tipy, jak se při online studiu vyhnout stresu, a umožní všem studovat tak, jak právě potřebují. Každá kapitola vždy představuje daný systém, jeho úlohu v e-learningu, jak se do něj přihlásit, na co si dát pozor a případně jak prostředí systému upravit. Také ukazuje, jaké funkce se používají nejčastěji a kde najít další pomoc, pokud si člověk rady.
I tuto příručku najdete v našem digitálním repozitáři: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2242
Anglická verze příručky Learning support systems: A Practical Guide to E-learning at CU je ke stažení zde: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2505
Seznam školení:
- Online školení Autorské právo v elearningu
- Online školení Otázky prevence plagiátorství na UK
- Školení – ProArc (tvorba digitálních objektů)
- 2. Metodický workshop Jak na blended learning a výuková videa
- 3. Workshop Jak na blended learning a výuková videa
- Školení H5P: interaktivní kniha a video
- Soundtrap a WeVideo pro začátečníky
- Školení – digitalizace knih a časopisů
- AI pro začátečníky: Chat GPT
- Praktické využití AI v pedagogické praxi
Během roku 2022 a 2023 proběhlo v rámci projektu 10 školení. Pokrývala široký tematický rozsah, zcela však zaměřen na zefektivnění flexibilních forem výuky a blended learning. Od správné tvorby e-materiálů (např. školení Pro Arc-tvorba digitálních objektů), používání e-learningových nástrojů (např. metodické workshopy Jak na Blended learning a výuková videa) až po nové otázky spojené s rozvojem umělé inteligence (např. Praktické využití AI v pedagogické praxi).
Jako součást projektu jsme připravili 4 individuální školení, přesně na míru toho, s čím chtějí naši akademičtí pracovníci pomoci. Tři z nich se týkala práce s LMS Moodle, jedna z nich elektronických zdrojů na UK:
- banka úloh v LMS moodle,
- aktualizační školení moodle,
- nastavení kurzu moodle,
- využití elektronických knih pro výuku na UK.
V rámci projektu Transformace pro VŠ na UK byla vydána sada E-knih nakladatelství Karolinum. Jde o 6 knih s open access a 124 elektronických knih bez open access, které jsou ovšem zpřístupněny pro všechny zaměstnance a studenty Univerzity Karlovy. Sada pokrývá široký tematický rozsah, od sociologie (např. Zygmunt Bauman-44 dopisů z tekutého moderního světa), po lékařství (např. Vladimír Přibáň, Jan mráček – Neurochirurgie). Všechny publikace však mohou sloužit jako studijní opory a výukové materiály a objevují se na seznamech doporučené literatury jednotlivých kateder a fakult.
Seznam všech publikací najdete zde, společně s linky ke knihám ve vyhledávači UKAŽ.
Ke knihám se dostanete jednoduše přes odkaz na databáze ProQuest Ebook Central nebo EBSCOhost Ebooks.
Jedná se o soubor návodů pro práci s otevřeným vzdělávacím prostředím WikiSkripta.eu. Wikiskripta jsou perspektivním informačním zdrojem pro výuku lékařských a zdravotnických studijních programů.
První část příručky popisuje využití tzv. redakční šablony k řízení postupů při zpracování článků. Zabývá se i komunikací s autory a zásadami licencování a kontroly autorských práv. Druhá část nazvaná Příprava a zpracování odborného textu poskytuje rady pro tvorbu kvalitních článků. Věnuje se také práci s bibliografickými citacemi, vkládání obrázků a dalším běžným postupům v prostředí WikiSkript. Obsahuje tipy pro volbu názvu článku a pro členění textu. Třetí oddíl se zabývá strukturou WikiSkript, zařazování článků do kategorií, jejich propojení hypertextovými odkazy a postupům potřebným pro udržování struktury Wikiskript. Poslední, čtvrtá část příručky, obsahuje návody pro práci s nejpoužívanějšími šablonami, které se na stránkách WikiSkript používají ke zpřehlednění textu i k technické a redakční práci.
Metodickou příručku najdete v našem repozitáři publikační činnosti zde: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2506.
V rámci projektu došlo k rozvoji metodického nástroje Wikiskripta.
Wikiskripta jsou perspektivním informačním zdrojem pro výuku lékařských a zdravotnických studijních programů. Do Wikiskript přispívají studenti i akademičtí pracovníci z lékařských fakult na Univerzitě Karlově i na jiných lékařských vysokých školách. Jde o unikátní, široce dostupný lékařský zdroj. Práce na něm i jeho využití je celouniverzitní a z toho důvodu je zařazena v části projektu koordinovaném Ústřední knihovnou, Centrem pro podporu e-learningu.
Během realizace projektu vzniklo 160 nových hesel.
Nová hesla Wikiskript, která vznikla v rámci projektu, najdete v PDF zde: Sada_Wikiskript
Plné uživatelské rozhraní je volně přístupné na adrese www.wikiskripta.eu.
Z projektu Transformace pro VŠ na UK, Národního plánu obnovy byla financována nová platforma Fenomio Stream.
Fenomio Stream je cloudová platforma pro snadnou správu multimediálních portálů a jejich obsahu, publikování a streaming multimédií, která efektivně využívá technologie Cesnet.
V reakci na rostoucí poptávku, představuje projekt multimediální platformy Fenomio na Univerzitě Karlově klíčový nástroj pro efektivní správu a distribuci multimediálního obsahu. Platforma Fenomio, integruje nejnovější technologie infrastruktury CESNET: vysokokapacitní datová úložiště, pokročilé streamovací služby, robustní enkódovací farmu pro zpracování multimediálního obsahu a komplexní systém pro správu identit. Díky cloudové architektuře, na které je webový portál platformy postaven, garantuje Fenomio vysokou úroveň dostupnosti, bezpečnosti a škálovatelnosti, propojitelnosti s LMS Moodle.
K červnu 2024 platforma spravuje 10 portálů a 17 667 multimédií.