Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

7 „divů“ vědeckého světa, které Vám usnadní přístup k odborné literatuře

S rostoucím počtem volně přístupných článků roste i potřeba uživatelů tyto články v záplavě obsahu identifikovat. Ne vždy je otevřenost článku ale na první pohled jasnou záležitostí. S tímto problémem Vám může pomoci jedno z ‘otevřených tlačítek’, která si nainstalujete jako rozšíření do svého prohlížeče.

V této záplavě tlačítek máte na výběr z několika možností, přičemž konkrétní výběr řešení už závisí na Vaší preferenci. Z funkčního hlediska se dají tlačítka rozdělit na rozšíření, které prohledávají pouze volně dostupné/open access publikace (Unpaywall, Open Access Button, CORE Discovery) a na ty, které prohledávají i zdroje, ke kterým máte přístup díky Univerzitě Karlově (Kopernio nebo Lazy Scholar). Jste-li členem akademické obce UK, potom máte přístup k těmto předpláceným elektronickým informačním zdrojům a je proto ideální vybrat si řešení, které prohledává nejen volně dostupné zdroje.


Kopernio

Po instalaci rozšíření Kopernio (Chrome, Firefox a Opera) budete vyzvání k registraci (bez ní tlačítko prohledává pouze volně dostupné články, podobně jako u Unpaywall a Open Access Button – viz níže) a vybrání své instituce (Charles University/Univerzita Karlova).

Při procházení vědeckých článků na internetu se Vám následně bude objevovat v prohlížeči vlevo dole zelený pruh, který umožňuje článek začít číst, stáhnout a v neposlední řadě také uložit do Kopernio Locker. Kopernio Locker je cloudové úložiště, které ukládá PDF verze článků, které jste prostřednictvím Kopernia navštívili. K Lockeru se dostanete kliknutím na ikonku rozšíření v nabídce všech rozšíření Vašeho prohlížeče, nebo případně můžete navštívit přímo webové stránky služby. Výhodou je, že Locker ukládá články ze všech Vašich zařízení, kde máte rozšíření nainstalované, takže máte všechny články na jednom místě. Další funkcionalitou v Lockeru je možnost články spravovat, mazat, přidávat tagy (pomocí kterých pak můžete články ve svém lockeru později vyhledat), generovat k nim citace atd.

Tlačítko se také může objevit u výsledků vyhledávání v některých vyhledávačích (Google Scholar, Web of Science, Pubmed…) přímo v textu, indikujíc texty, které Vám jsou také dostupné ať už díky předplatnému, nebo jako open access.


Lazy Scholar

Rozšíření Lazy Scholar je dostupné pro Chrome a Firefox a nabízí obdobné služby jako předchozí rozšíření. Podobně jako u Kopernia je nutné si vybrat svou instituci, nicméně Vám to oplatí rozsáhlou škálou funkcí a metrik vztahujícím se k článku, od počtu citací, přes příbuzné citace až ke komentářům a altmetrikám.

Tento nástroj je vyvíjen jako osobní projekt postdoca Colbyho Vorlanda z Univerzity Indiana, takže jeho funkce značně odráží jeho osobní potřeby a není tedy zcela uživatelsky přívětivý, nicméně funguje dobře a nabízí oproti ostatním řešení znatelně více možností v nastavení.


Unpaywall

Po nainstalování rozšíření Unpaywall do prohlížečů Chrome nebo Firefox se Vám při procházení článků ukrytých za paywallem po pravé straně prohlížeče objeví tlačítko s vyobrazením zámečku. Pokud je toto tlačítko zelené, znamená to, že je článek otevřeně dostupný a můžete po kliknutí rovnou číst.


Open Access Button

Rozšíření Open Access Button pro prohlížeče Chrome a Firefox nabízí stejně jako Unapywall možnost číst jedním kliknutím na ikonku oranžového zámečku open access články. Pokud článek k dispozici není, tlačítko Vás o této skutečnosti informuje a nabídne možnost kontaktovat autora a požádat ho o poskytnutí plného textu (při úspěšném otevření budete kontaktování přes email).


CORE Discovery

Rozšíření CORE Discovery dostupné pro Chrome, Firefox a Operu nabízí podobné služby jako jeho konkurenti Unpaywall a Open Access Button – po kliknutí na ikonku ohryzku z jablka po pravé straně prohlížeče se článek otevře, pokud je volně dostupný.

Hlavní výhodou  tohoto řešení je, že v případě, že daný článek není otevřený, tlačítko Vám nabídne tematicky podobné články, které k dispozici jsou.


Citation Gecko

Kromě tradičních vyhledávačů se nabízí i jiná řešení, jak se dostat k zajímavým publikacím týkajících se Vašeho tématu. Citation Gecko vytvoří citační mapu z ‘citačních semínek’ (seed papers) – po ‘zasetí’ alespoň 5-6 stěžejních článků k danému tématu nástroj vygeneruje mapu prací, které citují nebo jsou citovány stěžejními články. Práce, které jsou hodně citovány stěžejními články jsou k tématu zásadní a měly byste minimálně vědět o jejich existenci. Naopak práce, které stěžejní články hodně citují patří mezi novější v dané oblasti a můžou stát za přečtení.

Nástroj citační síť zobrazuje v podobě vizualizace, kterou ale lze exportovat i jako tabulku.

Existují 4 způsoby, jak vložit stěžejní články:

  1. Hledejte stěžejní články podle názvu
    1. Příspěvky s názvy obsahujícími klíčová slova jsou zobrazeny v tabulce.
    2. Kliknutím na tlačítko Add na konci každého řádku vyberte, které články chcete přidat jako ‘semínka’.
  2. Nahrajte soubor bibTex (POZNÁMKA: aktuálně budou přidány pouze položky s DOI)
  3. Import z citačního manažeru Zotero
    1. To vás přesměruje na Zotero, aby se aplikace mohla autentizovat a umožnit tak přidávání dokumentů z vašich kolekcí v Zotero.
  4. Import z citačního manažeru Mendeley
    1. To vás přesměruje na Mendeley, aby se aplikace mohla autentizovat a umožnit tak přidávání dokumentů z vašich kolekcí v Mendeley.

TIP: Pokud Vám nějaký nalezený článek přijde stěžejní, můžeme ho přidat mezi ‘semínka’. A naopak, pokud se Vám nějaký nebude hodit, lze ho v mapě skrýt.


Open Knowledge Maps

Dalším citačním mapovacím nástrojem je Open Knowledge Maps, který umožňuje získat okamžitý přehled o daném tématu tím, že na první pohled ukazuje hlavní oblasti a dokumenty, které se jich týkají. To umožňuje snadno identifikovat užitečné a relevantní publikace.

V praxi to vypadá tak, že jsou dané články shlukovány do bublin, ve kterých jsou dokonce i označeny zdroje, které jsou dostupné volně v režimu open access. Toto shlukování Vám umožní nejen proniknout do tématu, ale také na něj nahlédnout z komplexního, multioborového hlediska.

Relevance výsledků se řadí dle metrik z PubMed (přírodní vědy) a BASE – Bielefeld Academic Search Engine (všechny disciplíny), dle Vašeho výběru na začátku hledání. Vyhledaných top 100 článků je poté seskupeno dle metadat do bublin.

Čím blíže jsou bubliny k sobě, tím blíže jsou si i jejich témata. Bubliny, které se překrývají mají vysokou podobnost.


Znáte a používáte nějaký jiný užitečný nástroj, který Vám pomáhá dostat se k odborné literatuře? Dejte nám o něm vědět na admin-eiz@cuni.cz!

Aktuality, E-zdroje and tagged . Post.