Na hlavní budově FF UK proběhla 23. května moderovaná debata s americkým knihovníkem Jeffrey Beallem, který už více než deset let bojuje proti tzv. predátorským časopisům. Tyto časopisy se na první pohled tváří jako ostatní vědecké časopisy, ale postrádají kvalitní recenzní řízení a za poplatek publikují i texty bez vědecké hodnoty. Tím ohrožují pojetí vědy, jak ji dnes známe.
Účastníci se dozvěděli mimo jiné, jak jeho boj proti těmto časopisům roku 2009 začal a jak Jeffrey postupně vytvářel seznam predátorských časopisů, který až do roku 2017 také sám aktualizoval. V průběhu té doby se povědomí o této problematice postupně rozšiřovalo, Jeffrey dostával množství naštvaných, ale i děkovných reakcí. Poté musel pod tlakem jednoho z vydavatelů a vedení univerzity seznam stáhnout, ale dále se věnuje osvětové činnosti v této oblasti.
Během debaty diváci narazili i na několik dalších témat, která s predátorským publikováním souvisí: vzdělávání široké veřejnosti, plagiarismus na vysokých školách a univerzitách, tzv. fake news. Podle Jeffreyho je extrémně důležité o této problematice mluvit a bojovat proti predátorským časopisům vzděláváním veřejnosti i studentů. Několik zásadních bodů, jak se vyhnout publikování v predátorských časopisech podle Jeffreyho:
- hledat časopisy vydávané neziskovými vědeckými organizacemi
- neodpovídat na spamy, které lákají k publikování v určitém časopise
- sledovat, kde publikují zkušenější kolegové
- vybudovat si kritické myšlení
A pokud by vás tato problematika zaujala, můžete si např. nastavit upozornění na nové články na https://www.google.cz/alerts, stejně jako to udělal Jeffrey Beall.
Sepsala: Hana Světelská