Ohlédnutí za OAWeek 2018 na UK

Univerzita Karlova se díky aktivitě jednotlivců z knihoven a dalších součástí zapojila do 11. ročníku Týdne otevřeného přístupu (Open Access Week) různorodými aktivitami.

Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK uspořádal v rámci Jinonických informačních pondělků přednášku prof. Kalpana Shankar „Public-Private Partnerships and the Case of Geneaology: Threats to Open Data?“ a oddělení podpory vědy Přírodovědecké fakulty UK si přichystalo seminář pro doktorandy o tom, jak se vyhnout publikování v predátorských časopisech.

Hned dva zajímavé dokumentární filmy (Zázračné dítě internetu a Paywall: The Business of Scholarship) mohli zájemci navštívit v rámci promítání  knihovny Ústavu filosofie a religionistiky FF UK (ÚFAR), která dále uspořádala pro akademiky diskuzní večer k tématu open access/science v evropském výzkumném prostředí.

Středisko vědeckých informací Lékařské fakulty v Plzni a Středisko vědeckých informací Filozofické fakulty UK spolu s knihovnou ÚFAR nabídly svým uživatelům možnost individuálních konzultací a do programu OAWeek 2018 na UK se zapojilo také Nakladatelství Karolinum, které uspořádalo seminář k centrální univerzitní instalaci Open Journal Systems (OJS).

V rámci centrální podpory Ústřední knihovna připravila informační leták o open access, který si mohli uživatelé vyžádat ve fakultních knihovnách, a byly kompletně aktualizovány stránky podpory otevřeného přístupu.

K propagaci myšlenky open access a celého programu OAWeek přispěl také článek na stránkách Univerzity Karlovy, který mj. obecně představil možnosti otevřeného publikování na UK.

Prohlédněte si celý program OAW 2018 na UK.

Aktuality, E-zdroje, Open science and tagged , . Post.