Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Provozní řád detašovaného pracoviště Ústřední knihovny Univerzity Karlovy v Praze – depozitář Lešetice

 

I. Úvodní ustanovení

Detašované pracoviště Ústřední knihovny Univerzity Karlovy (dále ÚK UK) v Lešeticích, Lešetice 60, 262 31 Milín, spravuje knihovní a časopisecké fondy a poskytuje knihovnické a informační služby studentům, akademickým a vědeckým pracovníkům, ostatním zaměstnancům Univerzity Karlovy (dále UK), i široké veřejnosti.

Toto pracoviště je součástí objektu UK Archivní a depozitní středisko Lešetice, č.p. 60, kde jsou uloženy knihovní fondy různých součástí Univerzity Karlovy. Ústřední knihovna UK spravuje knihovní fond uložený v budovách čísla B5 a B11.

Tento Provozní řád upravuje práva, povinnosti a bezpečnost práce zaměstnanců ÚK UK (knihovníků), kteří pracují v prostorách spravovaných Ústřední knihovnou.

Provozní řád dále určuje pravidla pohybu osob z řad studentů či veřejnosti, jež se dostaví do areálu za účelem využití knihovnických služeb.

II. Objekt Univerzity Karlovy v Lešeticích

V celém areálu je zajištěna 24/7 ostraha se psem, vstup je možný pouze přes vrátnici. Pracovní doba zaměstnanců ÚK UK je flexibilní, převážně se ale v areálu pohybují ve všední dny od 6:00 do 15:30 hodin, mimo tuto dobu po domluvě se správcem objektu a dle požadavků vypůjčitelů.

Objekt je chráněn také elektronickým zabezpečovacím systémem.

V prostorách celého objektu se pohybují jen zaměstnanci UK. Návštěvy studovny Ústřední knihovny či návštěvy zaměstnanců se mohou v areálu pohybovat pouze po předchozím nahlášení na vrátnici a za doprovodu pracovníka UK.

Dokumenty uložené v depozitáři Ústřední knihovny mohou vynášet jen jeho zaměstnanci.

III. Knihovnické a informační služby

Detašované pracoviště ÚK UK v Lešeticích poskytuje knihovnické a informační služby v souladu s § 4 odst. 7 zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb, a také v souladu s Knihovním a výpůjčním řádem Univerzity Karlovy (Opatření rektora č. 19/2022).

Jsou to:

  1. prezenční výpůjčky ve studovně v Lešeticích,
  2. meziknihovní výpůjční služba,
  3. poradenské, informační a rešeršní služby v rámci vyhledávání ve vlastním fondu, popřípadě v elektronických zdrojích UK.

IV. Kancelářské činnosti

Je zde prováděna retrokatalogizace fondu ÚK s knihou v ruce do souborného katalogu UK zároveň s revizí, opravou a očištěním dokumentů.

Vytvořené bibliografické záznamy jsou posílány do Souborného katalogu ČR, pod siglou ABC013.

Nepotřebné exempláře jsou vyřazovány podle §17 Knihovního zákona č. 257/2001 Sb.

Knihovníci depozitáře přispívají také do souboru českých národních autorit Národní autority České republiky.

V. Manipulace s knihami ve skladech

Ke zpracování jsou dokumenty přiváženy pomocí rudlu ze skladu do kanceláře, po zpracování jsou uloženy zpět na nové místo, které je určeno na základě celkového rozvržení skladu, a také tak, aby bylo umožněno zachování optimálních klimatických podmínek a knihy nebyly poškozeny. Při tom je brán zřetel na umožnění bezpečného přístupu a manipulace s knihami.

Nejvyšší regály ve skladech jsou 4,5 metru vysoké. Knihy jsou z nich knihovníky vyzvedávány pomocí přenosných štaflí a schodů (dále souhrnně žebříky), pořízených konkrétně pro dané místo tak, aby byly dodrženy zásady bezpečné práce v souladu s NV č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky, zejména tyto:

  1.  Na žebříku mohou být prováděny jen krátkodobé a fyzicky nenáročné práce.
  2.  Při výstupu, sestupu a práci na žebříku musí být zaměstnanec obrácen obličejem k žebříku a v každém okamžiku musí mít možnost bezpečného uchopení a spolehlivou oporu.
  3.  Po žebříku mohou být vynášena (snášena) jen břemena o hmotnosti do 15 kg.
  4.  Po žebříku nesmí vystupovat (sestupovat) ani na něm pracovat současně více než jedna osoba.
  5.  Žebřík musí být umístěn tak, aby byla zajištěna jeho stabilita po celou dobu použití. Přenosný žebřík musí být postaven na stabilním, pevném, dostatečně velkém, nepohyblivém podkladu tak, aby příčle byly vodorovné.
  6.  U přenosných žebříků musí být zabráněno jejich podklouznutí zajištěním bočnic na horním nebo dolním konci použitím protiskluzových přípravků nebo jiných opatření s odpovídající účinností. Skládací a výsuvné žebříky musí být užívány tak, aby jednotlivé díly byly zajištěny proti vzájemnému pohybu. Pojízdné žebříky musí být před zahájením prací a v jejich průběhu zajištěny proti pohybu.
  7.  Na žebříku smí zaměstnanec pracovat jen v bezpečné vzdálenosti od jeho horního konce, za kterou se u žebříku opěrného považuje vzdálenost chodidel nejméně 0,8 m, u dvojitého žebříku nejméně 0,5 m od jeho horního konce.

Zaměstnanci musí být řádně vyškoleni o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, zejména pokud jde o práce ve výškách nad 1,5 m. Musí používat pevnou pracovní obuv vhodnou k práci na žebříku a být maximálně obezřetní.

Zaměstnanci se mohou pohybovat ve skladu pouze ve dvojici, kdy jedna osoba je mimo žebřík a druhá osoba je na žebříku. Není možné, aby k této činnosti docházelo v době, kdy na pracovišti je pouze jedna osoba.

O součinnost při práci ve skladu nebo dozor mohou zaměstnanci požádat i jiného zaměstnance Univerzity Karlovy, který se v areálu vyskytuje.

Zaměstnavatel zajistí pravidelné kontroly regálů v souladu s platnou legislativou a v souladu s návodem od výrobce, minimálně 1x za 12 měsíců.

Zaměstnanec provádí základní prohlídku žebříku před každým jeho použitím.

VI. Preventivní ochrana knihovního fondu

Zaměstnanci depozitáře průběžně kontrolují teplotu v halách. Je udržována v rozmezí 10-24°C, vždy s plynulými přechody. V zimě se topí regulovatelnými elektrickými radiátory.

Zaměstnanci kontrolují také vlhkost vzduchu pomocí přenosného vlhkoměru. Vlhkost je udržována v rozmezí 40-60%. Při hrozící zvýšené vlhkosti jsou k dispozici tři odvlhčovače, případně ventilátor.

Zaměstnanci vykonávají pravidelné prohlídky fondu z důvodu prevence plísní či biologického napadení.

V depozitáři je prováděn 1x ročně velký úklid, včetně očištění knih od prachu vysavačem se speciálním nástavcem.

VII. Požární ochrana

Depozitář i kancelářské prostory jsou chráněny elektronickou požární signalizací vyvedenou na vrátnici areálu s trvalou obsluhou.

Zaměstnanci jsou povinni používat instalované elektrické spotřebiče, stroje a zařízení pouze v souladu s 

návodem k používání, který musí být k dispozici po celou dobu životnosti spotřebiče, stroje či zařízení. Tato zařízení musí mít platnou revizi nebo kontrolu dle platné legislativy.

Při odchodu z pracoviště je každý zaměstnanec povinen vypnout či odpojit od přívodu elektrické energie všechny spotřebiče, které jsou k vypnutí určeny, a zhasnout všechna světla.

V Lešeticích dne 30. 12. 2022

Účinnost:

Tento provozní řád je platný od 1. dubna 2023.

Vypracovala:

Bc. Tamara Švaříčková

knihovnice ÚK UK

Schválili:

PhDr. Radka Římanová, Ph. D.

ředitelka ÚK UK

Ing. Petr Bulíček, MBA

vedoucí Bezpečnostního odboru UK