Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Až na dveře zaklepe první seminárka…

Na vysoké škole potřebujete pro zpracování každé seminární práce načíst mnoho odborné literatury. Knihovny Univerzity Karlovy nabízejí nejen tradiční tištěné knihy, časopisy a skripta, ale také řadu elektronických informačních zdrojů – vědecké články, e-knihy, tematické databáze, encyklopedie či multimédia –, které jsou dostupné online ze školy, z domova nebo kavárny. Jednoduše odkudkoliv. Přečtěte si, kde je najdete a jak s nimi pracovat. 

UKAŽ informační zdroje na jednom místě

Od září 2021 můžete využívat zbrusu nový centrální vyhledávač UKAŽ (ukaz.cuni.cz), kde vyhledáte jak klasické tištěné knihy a časopisy z fondů knihoven UK, tak i elektronické časopisy, e-knihy, články, závěrečné práce, zprávy, hudebniny, příspěvky z konferencí a další odborné informace dostupné na Univerzitě Karlově. UKAŽ umožňuje přímou správu uživatelského konta – sledování a prodlužování výpůjček, zadávání požadavků (rezervací) na knihy, export citací, ukládání vyhledaných záznamů na později a další užitečné a zajímavé funkce. Vše na jednom místě – stačí jen vyplnit e-přihlášku a stát se registrovaným uživatelem knihoven UK.

Zajímají Vás spíše konkrétní oborové databáze dostupné online (tzv. elektronické informační zdroje, e-zdroje nebo EIZ)? Potom se Vám bude jistě líbit náš Portál elektronických zdrojů UK (ezdroje.cuni.cz; zkráceně Portál e-zdrojů či PEZ) – najdete zde přehled aktuálně dostupných databází, můžete je jednoduše filtrovat podle abecedy, oborů nebo fakult.

Nezapomeňte, že k většině e-zdrojů lze přes UKAŽ i Portál přistupovat i z domova, jediné, co k tomu potřebujete, je platné heslo do Centrální Autentizační Služby UK (CAS).

Plný text najde „Find It“

Narazíte-li kdekoli v oborových databázích či vyhledávacích službách (např. Google Scholar) na ikonu nebo odkaz s textem “Find It”, můžete na něj bez obav kliknout. Tato služba vám zjistí, jestli je možné si přečíst celý text daného článku nebo knihy v rámci předplacených e-zdrojů UK. Po kliknutí na ikonu se zobrazí seznam odkazů, kde lze přístup k plnému textu získat.

POZOR! Je-li odkaz označený poznámkou Pouze pro/Only for, dostanou se k plnému textu pouze uživatelé z vyjmenovaných fakult/součástí.

Jestliže text pro UK dostupný není, zobrazí se odkaz na seznam knihoven na UK. Vyberte si tu svoji a napište, že máte o dokument zájem. Knihovna dokument může zakoupit, nebo jej pro vás získat v jiné knihovně v ČR i zahraničí.

Něco vám nefunguje nebo máte dotaz k elektronickým informačním zdrojům na UK? Napište na admin-eiz@cuni.cz. Více informací o elektronických informačních zdrojích najdete také na samostatné stránce k EIZ.


Jak se registrovat do knihoven UK?

Abyste mohli využívat veškerých služeb knihoven UK a obsluhovat své uživatelské konto v UKAŽ, je nutné se předem online registrovat.

Registrace do všech knihoven UK probíhá jednotně vyplněním e-přihlášky. Pro registraci je potřeba mít některý z průkazů UK a znát své přihlašovací údaje do CAS.


Tip na závěr

Novinky ze světa elektronických informačních zdrojů (EIZ) můžete sledovat i na Facebooku. A nezapomeňte také sledovat stránky své fakultní knihovny, kde najdete nejaktuálnější informace právě pro Vás.

Aktuality, E-zdroje and tagged , , . Post.