Přehled tzv. „politik“ EU
Veškeré aktivity, činnosti jsou označovány za tzv. politiky, byť pod tímto výrazem nerozumíme obecný význam slova (politika jako správa věcí veřejných). Politiky Evropské unie řídí a provádí Evropská komise. Politiky se dělí podle toho, jakou roli při výkonu hrají a jakou roli při výkonu dané politiky hrají členské státy.
-
Politiky výlučné (společné) – oblasti v nichž již došlo k naprostému přesunu pravomocí z členských států na orgány EU. Jedná se o politiku zemědělskou, politiku obchodní, společnou měnovou politiku.
-
Politiky sdílené – ze strany EU je právní regulace, ale přesto členským státům zůstala pravomoc přijímat vlastní právní předpisy. Sem patří např. politika ochrany spotřebitele, politika životního prostředí, dopravní politika.
-
Politiky doplňkové (podpůrné, koordinační) – představují kategorii politik, ve kterých EU smí vykonávat pouze podpůrné aktivity ke koordinaci postupu ve všech členských státech. Jde např. o politiku průmyslovou, politiku kulturní, politiku vzdělávací.
Politiky lze dělit i podle principu, do kterého z pilířů „Maastrichtského chrámu“ daná oblast činnosti EU spadá. Tento princip pak ovlivňuje způsob přijímání závazných rozhodnutí v dané sféře. Rozhodování v rámci I. Pilíře funguje jiným způsobem než rozhodování v rámci II. nebo III. pilíře.
Do I. pilíře patří tyto politiky:
- Společná zemědělská politika
- Hospodářská a měnová unie
- Celní unie a společný trh
- Společná obchodní politika
- Regionální a strukturální politika
- Dopravní politika
- Sociální politika
- Schengenský prostor
- Občanství EU
- Vědeckovýzkumná politika
- Politika hospodářské soutěže
- Ekologická politika
- Politika ochrany spotřebitele
- Vzdělání a kultura
- Společná rybolovná politika
- Azylová a přistěhovalecká politika
Do II. pilíře patří tyto politiky:
- Zahraniční politika EU: Spolupráce v zahraniční politice; Dodržování míru; Volební pozorovatelé; Lidská práva; Demokracie; Rozvojová pomoc
- Bezpečnostní politika EU: Evropská bezpečnostní politika; Evropské síly rychlé reakce; Odzbrojování
Do III. pilíře patří tyto politiky:
- Pašování drog a obchod se zbraněmi
- Obchod s lidmi
- Terorismus
- Zločiny proti dětem
- Organizovaný zločin
- Korupce
Mezi tzv. Průřezové politiky patří:
- Růst a zaměstnanost
- Zlepšování právní úpravy
- Posuzování dopadů nových iniciativ
- Udržitelný rozvoj
- Mnohojazyčnost
Evropský semestr
Členské státy EU se zavázaly, že budou plnit cíle strategie Evropa 2020. V návaznosti byl přijat roční cyklus koordinace hospodářských politik – Evropský semestr.
Evropská komise provádí podrobnou analýzu rozpočtových, makroekonomických a strukturálních reforem, které jednotlivé státy Unie plánují provést a následně vydává doporučení na příštích 12-18 měsíců. Evropský semestr začíná přijetím Komise své roční analýzy růstu.
Občanské iniciativy – předkládání návrhů Evropské komisi.
ARCHIDOK – elektronický archiv plných textů ze všech oblastí činnosti EU, publikovaných institucemi a orgány Unie