Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Pojďte do knihovny  

Knihy ani knihovníci nekoušou. Vážně ne – níže se dočtete spoustu zajímavých a užitečných informací o knihovnách a jejich službách, které Vám mohou pomoci, ať už se na univerzitě teprve rozkoukáváte, nebo už máte pár semestrů za sebou. Tak hurá na to.  

Systém knihoven 

Na Univerzitě Karlově máte k dispozici spoustu knihoven, do kterých si nemusíte chodit jenom půjčovat knihy, ale můžete tam i posedět a učit se či jen relaxovat mezi přednáškami. Každá fakulta má nejméně jednu knihovnu, která pokrývá obory vyučované na dané fakultě. Všechny můžete využívat s průkazem UK, který získáte v některém z výdejních center. 

Seznam knihoven, jejich kontakty a weby najdete zde.   

Je však také důležité vědět, jak se v knihovně (a ke knihovně) chovat; k tomu Vám pomůže Knihovní a výpůjční řád Univerzity Karlovy.   

Jak můžu využívat služeb knihovny? 

Jakmile máte univerzitní průkaz, podejte elektronickou přihlášku. Vyplněním přihlášky dáváte souhlas s dodržováním Knihovního a výpůjčního řádu Univerzity Karlovy a s poskytnutím osobních údajů. Před souhlasem zkontrolujte předvyplněnou e-mailovou adresu, na kterou Vám později budou chodit informace z knihoven včetně upozornění na konec výpůjční lhůty nebo zpráv o připravených rezervacích. Trvá to jen chvilku a pak můžete naplno využívat služeb knihoven a spravovat svoje osobní uživatelské konto a výpůjčky.  

Jaké má uživatelské konto výhody? 

Můžete si:  

  • zobrazit své výpůjčky a prodloužit si je  
  • zobrazit či zrušit existující požadavky na výpůjčky (rezervace)  
  • zobrazit své pokuty, poplatky, bloky a zprávy apod. 
  • zobrazit a odebrat dříve uložený výsledek (záznam) nebo hledání do/z Oblíbených  

Kde můžu spravovat své uživatelské konto a najít dostupné informační zdroje (knihy, skripta, časopisy, …)? 

V Centrálním vyhledávači Univerzity Karlovy od A do Ž, zkráceně UKAŽ. Lze v něm současně vyhledávat tištěné i elektronické dokumenty dostupné na naší univerzitě; nejen knihy a časopisy, ale i články, vysokoškolské práce, konferenční materiály atd.  Pro správu konta, přístup k elektronickým dokumentům a informace o dostupnosti tištěných dokumentů je nutné se přihlásit přihlašovacími údaji do CAS (stejné jako do SIS). 

K UKAŽ můžete přistupovat na adrese https://ukaz.cuni.cz. 

Nedaří se mi přihlásit do uživatelského konta v UKAŽ. Co se děje? 

Pokud na UK už nějakou chvíli studujete, elektronický souhlas jste již zadali, ale přesto se nemůžete přihlásit, pravděpodobně Vám vypršela platnost registrace. Pro obnovení registrace kontaktujte svou knihovnu nebo centrální helpdesk.  

Mohu si knihu předem objednat a jen si ji v knihovně vyzvednout? 

Ano, ale ne každou. UKAŽ umožňuje zadání požadavku (rezervace). Jednoduše se přihlásíte do svého konta, vyhledáte požadovanou knihu, kliknete na tlačítko a vyberete knihovnu, kde si knihu vyzvednete. Tlačítko se objevuje pouze u titulů, které jsou rozpůjčené nebo u knih s povinnou rezervací (obvykle se jedná o knihy, které je třeba objednávat ze skladu). Svou žádost posléze najdete v uživatelském kontě na kartě Požadavky, kde je možné sledovat aktuální stav požadavku nebo ho zrušit. Vypůjčené knihy je třeba vracet zpět do knihovny, ve které jste si knihu vypůjčili. Více informací zde. 

Můžu se dostat k elektronickým informačním zdrojům z domova?  

Ano, většina elektronických zdrojů je dostupná jak ze studoven, tak odkudkoliv, kde máte přístup k internetu, tzv. vzdáleným přístupem. Stačí k tomu přihlášení v UKAŽ.  

Nemůžu se dostat k požadovanému článku nebo nemůžu najít knihu, kterou potřebuji, co teď? 

Když narazíte na odkaz k elektronickému zdroji (knize, článku, časopisu…) označený poznámkou „Pouze pro/Only for“ dostanete se k němu vzdáleným přístupem pouze, pokud jste z uvedené fakulty nebo součásti. Nezoufejte, je možné dojet do dané fakultní knihovny a přečíst si tento dokument na místě.  

Jestliže text, který hledáte, není pro UK vůbec dostupný, můžete zažádat svou knihovnu o Meziknihovní výpůjční službu (zkráceně MVS). Konkrétní informace se dozvíte od své knihovny.  

Problémy s dostupností elektronických zdrojů (např. článek nevede tam, kam by měl, nebo pro Vás není dostupný, i když by měl) můžete nahlásit tlačítkem “Report a Problem” a my si na daný zdroj posvítíme. 

Všiml*a jsem si tlačítka. Můžu na něj klikat? 

Ano. Narazíte-li kdekoli na ikonu “CUNI” nebo odkaz s textem „CUNI link“, můžete na něj bez obav klikat. Funguje tak, že Vám zobrazí záznam v UKAŽ i se seznamem odkazů, kde lze dokument číst v elektronické podobě. Pokud mají knihovny UK dokument v tištěné podobě, můžete tímto způsobem zjistit, zda a kde je možné si ho půjčit.  

Potřebuji vyhledat elektronickou databázi, kde ji najdu? 

Databáze jsou pro výzkum a studium velmi důležité, a proto je najdete hezky pohromadě na  Portálu elektronických zdrojů (PEZ). PEZ funguje jako přehled všech aktuálně dostupných předplácených online databází a kolekcí e-časopisů/e-knih, ale i klíčových volně dostupných zdrojů a zkušebních přístupů. Zdroje můžete procházet abecedně, dle fakulty/součásti či dle oborů anebo můžete brouzdat zkušebními přístupy a volně dostupnými databázemi. U každého zdroje najdete krátký popis s obsahem a vlastnostmi databáze.   

K PEZ můžete přistupovat na adrese https://ezdroje.cuni.cz   

Mám problém, ale v tomhle článku na něj není odpověď, kam se můžu obrátit? 

Zkuste Alma Wiki. Tato stránka obsahuje spoustu dalších návodů a tipů, třeba jak nejlépe a nejefektivněji vyhledávat informační zdroje, jak si vypůjčit e-knížku, ale také může pomoci s problémy s přihlašováním nebo prodloužením výpůjčky. A samozřejmě můžete psát dotazy do knihoven e-mailem. 

 

Nebojte se do knihoven! Máme pro Vás víc služeb než jenom výpůjčky knih a rádi Vám pomůžeme. Přijďte k nám do studoven s přáteli, sledujte akce pořádané knihovnami UK, vždyť knihovny a univerzity k sobě prostě patří 😉 . 

Vaše knihovny  

Aktuality. Post.