Facebooktwitterrssyoutube
A
A

Ústřední knihovna Univerzity Karlovy

Linkovací nástroj SFX UK

Hledám plný text určitého elektronického článku / e-knihy, ale nevím, zda a jak se k němu mohu dostat…

Na Univerzitě Karlově jsou plné texty elektronických dokumentů rozesety na mnoha různých platformách (např. EBSCOhost, ScienceDirect, Taylor & Francis, JSTOR apod.) a pokud byste přesně nevěděli, kde se hledaná publikace nachází, museli byste e-zdroje projít postupně jeden za druhým. Abychom Vám čas strávený zdlouhavým klikáním ušetřili, spravujeme pro vás linkovací nástroj SFX UK, který za Vás umí dohledat přesné umístění hledaného plného textu a navést Vás na něj.

Pro propojení na plné texty dokumentů (a další doplňkové služby) tedy stačí využívat tlačítka/odkazy SFX UK v jednotlivých e-zdrojích, případně Portál e-časopisů a e-knih UK nebo službu Najdi dokument podle citace

Tlačítka (odkazy) SFX UK

Pokud v některém e-zdroji (např. v oborové databázi) uvidíte tlačítko (nebo odkaz) SFX UK, klikněte na něj.

Zobrazí se vám seznam e-zdrojů, ve kterých je daný plný text dostupný. Poté stačí kliknout na libovolný odkaz a budete přesměrováni přímo na plný text požadovaného dokumentu. Pozn.: Ve výjimečných případech není linkování přímo na konkrétní článek technicky možné. V takovém případě Vás SFX UK přesměruje na úvodní stránku časopisu, ve kterém se hledaný článek nachází.

Pozor! Některé e-zdroje mohou být předplaceny pouze pro určité fakulty/součásti, jak je vidět na obrázku výše. V takovém případě je u nich v SFX UK poznámka a k plnému textu se dostanou pouze studenti a zaměstnanci z uvedené fakulty/součásti. Můžete ale osobně dojít do uvedené knihovny a připojit se ke zdroji z počítače v knihovně nebo studovně.

V SFX nabídce se kromě odkazu pro přístup k plnému textu nachází další zajímavé odkazy a doplňkové služby, např. impakt faktor, citační manažer nebo přidané informace o elektronických časopisech.

Kde SFX tlačítko najdu

U některých e-zdrojů na Portálu elektronických zdrojů UK můžete najít ikonu . To znamená, že v daném e-zdroji je pro jednotlivé dokumenty k dispozici tlačítko SFX UK, které Vás odkáže na plný text. V ostatních e-zdrojích se tlačítka SFX UK zatím z technických důvodů nenachází.

Když plný text není dostupný

Může se stát, že Vám SFX UK sdělí, že požadovaný dokument není na univerzitě k dispozici v online podobě. Pak se zobrazí odkaz na seznam knihoven UK. Můžete si vybrat svou knihovnu a napsat jí, že máte o daný dokument zájem. Pokud bude oborově spadat do profilu fondu dané knihovny, může se rozhodnout, že dokument zakoupí. Další možností je získání (plného textu) dokumentu prostřednictvím tzv. meziknihovní výpůjční služby.

Více informací hledejte na webových stránkách své knihovny. Seznam knihoven naleznete na stránkách Ústřední knihovny.

Přehled služeb pro uživatele

Kromě tlačítka/odkazu na plný text v e-zdrojích linkovací nástroj SFX UK také další služby:

Portál e-časopisů a e-knih UK

Portál e-časopisů: ecasopisy.cuni.cz

Portál e-knih: eknihy.cuni.cz

U obou portálů můžete vyhledávat podle názvu, identifikátoru (ISSN/ISBN) nebo podle poskytovatele (název databáze nebo vydavatele). Na Portálu e-časopisů lze vyhledávat také podle oboru a můžete vyhledávání omezit pouze na recenzované tituly. Na Portálu e-knih lze vyhledávat také podle jména autora.

Seznam e-časopisů i e-knih je denně aktualizován. Tyto portály doporučujeme, pokud hledáte konkrétní e-časopis nebo e-knihu (tzn. znáte buď název, nebo ISSN/ISBN titulu).

Portál volně dostupných e-časopisů a e-knih

Portál e-časopisů – open access

Portál e-knih – open access

V těchto portálech naleznete pouze vybrané tituly, které jsou open access nebo free (volně dostupné). Vyhledávání je obdobné jako v portálech výše. Používání těchto portálů doporučujeme pro externí uživatele, k vyhledaným zdrojům je umožněn přístup i bez příslušnosti k UK.

Najdi dokument podle citace

Součástí SFX UK je také služba, která umožňuje vyhledat konkrétní elektronický dokument a odkáže Vás na jeho aktuální umístění. Funguje tedy podobně jako tlačítko/odkaz SFX UK v databázích, ale informace o dokumentu vyplňujete manuálně (např. podle údajů známých z citace dokumentu).

Tuto službu doporučujeme používat zejména ve chvíli, kdy hledáte konkrétní článek a znáte např. jeho DOI nebo Pubmed identifkátor (PMID).

TIP: Jak vytvořit krátké trvalé odkazy na tituly

Pokud potřebujete vytvořit trvalý SFX odkaz pro konkrétní e-časopis nebo e-knihu, využijte níže uvedené vzory, kam za rovnítko na konci místo tučného textu uvedete ISSN (v případě seriálových publikací), ISBN (v případě knižních publikací) nebo DOI (v případě článků). Tento trvalý SFX odkaz si pak můžete uložit např. do záložek v prohlížeči nebo jej poslat kolegovi/studentům a budete mít jistotu, že po otevření se v SFX menu vždy načte aktuální nabídka odkazů na plný text a doplňkových služeb k danému titulu.

e-časopisy:
http://sfx.is.cuni.cz/sfxlcl3?sid=shorturl&sfx.ignore_date_threshold=1&issn=0005-3503

e-knihy:
http://sfx.is.cuni.cz/sfxlcl3?sid=shorturl&isbn=978-80-246-2640-3

e-články:
https://sfx.is.cuni.cz/sfxlcl3?sid=shorturl&ID=doi:10.1007/s00508-019-01543-6

TIP: Jak si nastavit prolinkování SFX UK v Google Scholar

Pokud používáte Google Scholar pro vyhledávání odborných dokumentů, lze si ho snadno propojit se službou SFX UK a získat tak přístup ke zdrojům předpláceným na UK.

  1. Otevřete si Portál elektronických zdrojů UK.
  2. Do vyhledávacího okna vpravo nahoře napište “scholar”.
  3. Klikněte na název Google Scholar.
  4. Přihlaste se svými CAS UK údaji.

Případně uvádíme postup i přímo v Google Scholar, podle kterého si můžete se svým účtem propojit i jiné linkovací nástroje než SFX UK.

  1. Otevřete si scholar.google.com a klikněte na menu (tři pruhy v levém horním rohu).
  2. Vyberte možnost Nastavení > Knihovní odkazy.
  3. Do vyhledávacího pole napište Univerzita Karlova.
  4. Objeví se možnost Univerzita Karlova – Full-text @ SFX UK – zaškrtněte ji.
  5. Výběr potvrďte tlačítkem Uložit.

Když nyní vyhledáváte, po pravé straně se Vám budou zobrazovat odkazy na službu SFX UK, která Vám bude nabízet plné texty dokumentů dostupných pro uživatele z Univerzity Karlovy.