Konference Historické fondy Univerzity Karlovy

Odborná konference pro knihovníky a další zájemce o problematiku historických a sbírkových fondů akademických knihoven pořádaná pod záštitou Jeho Magnificence rektora Univerzity Karlovy  prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc.

Konferenci pořádá Univerzita Karlova – Ústřední knihovna a Ústav vědeckých informací 1. lékařské fakulty spolu s Českou informační společností, z. s. a Národním muzeem.

Konference je určena knihovníkům, knihovědcům, archivářům Univerzity Karlovy a dalších akademických knihoven

Program konference

30. 10. 2019 – Karolinum – Malá aula, Ovocný trh 560/5, Praha 1

Registrace je uzavřena.

Prezence účastníků Ústřední  knihovna UK

Vymezení a logistika historického a sbírkového fondu knihoven

PhDr. Richard Šípek, Ph.D.; PhDr. Petr Mašek

Národní muzeum

Vymezení pojmu historický knižní fond z hlediska chronologického a typologického, problematika zákona o sbírkách č. 122/2000 Sb. Uchovávání historických a vzácných knižních fondů, zabezpečení klimatických a světelných podmínek v depozitáři. Revize knižního fondu (praktická a formální stránka). Stratifikace historického knižního fondu z hlediska historické a komerční hodnoty. Centrální evidence sbírek (CES).

Zpracování a katalogizace historického a sbírkového fondu knihoven

PhDr. Richard Šípek, Ph.D.; PhDr. Petr Mašek

Národní muzeum

Odborné a formální aspekty katalogizace historického knižního fondu. Struktura katalogizačního záznamu, bibliografický a exemplářový záznam. Transliterace a transkripce, datace, kolace, typografický popis a nejčastější grafické techniky výzdoby. Specifika exemplářového popisu (jedinečné znaky konkrétního svazku): vazba, defektnost, provenience. Struktura exemplářového záznamu (minimální a rozšířený záznam) ve formátu MARC 21 podle pravidel RDA.

Hmotná podstata a preventivní ochrana historického a sbírkového fondu

PhDr. Jan Novotný

Národní muzeum

Dokumentace hmotného stavu exemplářů – typologie, konstrukce a struktura knižní vazby, materiálové složení, ochranné a zdobné prvky. Narušení integrity historického artefaktu – převazby, opravy, estetické úpravy, druhy poškození a degradační faktory. Vymezení základních pojmů z oblasti restaurování a ochrany historických fondů – konzervace, preventivní péče, restaurátorská dokumentace a konzervátorské průzkumy. Správa exemplářů – podmínky uložení, manipulace a vystavování.

Standardy digitalizace a budování digitální knihovny Kramerius UK

Ing. Milan Janíček; Eliška De Herdt

Univerzita Karlova

Stručná historie digitalizace na UK; motivace přechodu na systém Kramerius pro uživatelské zpřístupnění; služby nabízené ÚKUK – požadavky na kvalitu dat a metadat (standardy); postup zpracování od naskenování přes zpracování v systému ProArc po zveřejnění v systému Kramerius (a dál…)

Založení knihovědného oddělení ÚVI 1. LF UK: případová studie

prezentace

PhDr. Hana Skálová; PhDr. Ivánková Markéta, Ph.D.

Univerzita Karlova

Systematické odborné zpracování historických fondů začalo roku 2015 v návaznosti na generální revizi fondů 1. LF UK a VFN. Můžeme se tak podělit o zkušenosti od prvních kroků (např. získání institucionální podpory či zajištění personálního obsazení) po současný stav. Počáteční nedůvěru ke zpracování historických fondů – především obavy o přístup k dokumentům, strach z odcizení, bude-li jejich existence zveřejněna – se daří postupně eliminovat. Dnes je již jasná i smysluplnost péče o historické publikace.

Exkurze s výkladem
31. 10. 2019  Knihovna Národního muzea 10 – 12:00 Hmotná podstata a preventivní ochrana fondů PhDr. Richard Šípek, Ph.D.; PhDr. Jan Novotný

Workshop II
5. 11. 2019 ÚVI 1.LF 13:00 – 16:00 Katalogizace historických fondů Univerzity Karlovy v CKIS PhDr. Ivánková Markéta, Ph.D.

pouze pro zaměstnance UK

12. 11. 2019 ÚVI 1.LF 13:00 – 16:00 Katalogizace historických fondů Univerzity Karlovy v CKIS PhDr. Ivánková Markéta, Ph.D.

pouze pro zaměstnance UK

Vzdělávání. Post.