Evropská komise – instituce řízené Evropskou komisí

EUROSTAT

Evropský statistický úřad je podřízen Evropské komisi, sídlí v Lucemburku. Eurostat harmonizuje statistickou metodiku v jednotlivých zemích Evropské unie. Zde se soustředí statistické údaje ze všech členských zemí EU. Tyto údaje jsou Eurostatem každodenně aktualizovány.

EUROBAROMETR

Eurobarometr od r. 1973 monitoruje vývoj veřejného mínění nejprve v zemích Společenství,  později v členských zemích Unie. Mezi trvalá témata Eurobarometru patří zjišťování názorové hladiny občanů EU na sociální situaci, zdraví,kulturu, informační technologie, životní prostředí, názory na rozšiřování  Unie. Témata pro demoskopická šetření zadává Evropská komise.

ECHO

Úřad Evropského společenství pro humanitární pomoc (ECHO) Evropské komise byl vytvořen v r. 1992 jako projev evropské solidarity s lidmi v nouzi na celém světě. Během své dvacetileté existence poskytl obětem násilných konfliktů a přírodních katastrof humanitární pomoc ve 140 zemích světa ve výši 14 miliard EUR.

Evropské centrum pro politickou strategii (EPSC)

European Political Strategy centre – Evropské centrum pro politickou strategii.

Zahrnuje dřívější:

• Výbor poradců pro evropsko politiku (BEPA) vede dialog s církevními a náboženskými obcemi i s ideovými a nekonfesními organizacemi na základě článku 17 Smlouvy o fungování Evropské unie.
  • Evropská skupina pro etiku (EGE) představuje nezávislý, pluralitní a multidisciplinární subjekt, který poskytuje Evropské komisi poradenství ohledně etických aspektů vědy a nových technologií při přípravě provádění politik i právních předpisů EU.

OLAF

Evropský úřad pro boj proti podvodům